fitness-food.pl zdrowa żywność

Artykuły

Pestki dyni – właściwości

Sezon na dynię w pełni, dopiero co opublikowaliśmy przepis na kremową zupę z dyni, zbliża się też halloween. Nie każdy jednak wie jak cenne są pestki tego warzywa. Sama zawartość witamin z serii B liczona jest w kilkunastu procentach średniego dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Pestki dyni to również bogactwo mikroelementów takich jak cynk, magnez, mangan, fosfor i żelazo. Poza witaminami i minerałami, których ilości zawarte w pestkach dyni mogą zawrócić w głowie, znajdziemy tu również fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe. To właśnie dzięki nim, pestki dyni są zalecane osobom z miażdżycą i zbyt wysokim złym cholesterolem. Pestki dyni to również, a może i przede wszystkim świetny wybór dla mężczyzn przy zapobieganiu rozrostu i zapaleniu gruczołu krokowego.

Ponadto, dzięki wysokiej zawartości cynku, pestki dyni pomocne są przy zwalczaniu stanów zapalnych skóry (np. przy trądziku), przy łamliwości paznokci i wypadaniu włosów.

W licznych opracowaniach poruszających temat ich cennych właściwości przeczytać możemy również o kukurbitacynie, czyli substancji o silnym działaniu toksycznym, likwidującym drobnoustroje i robaki a będącej jednocześnie nieszkodliwą dla organizmu człowieka. To właśnie jej zawartość pomaga w walce z pasożytami takimi jak tasiemiec, glisty i owsiki.

Przy spożywaniu pestek z dyni należy jednak pamiętać o ich wysokiej kaloryczności. 100g pestek z dyni zawiera około 550 kcal, dlatego każdy powinien odpowiednio obliczyć sobie ich spożycie zgodnie z własnym zapotrzebowaniem kalorycznym.

W naszym sklepie mogą Państwo zakupić ekologiczne pestki dyni w opakowaniach 150g, 350g.

5 Comments Pestki dyni – właściwości

 1. Wojciech

  Spożywałem duże ilości pestek z dyni. Bardzo dobrze działają na jelita.
  Zawsze kupowałem pestki w łupinie gdyż mają ponoć większe właściwości zdrowotne.
  Takie pestki mieliłem i robiłem z nich koktajl razem z pestkami słonecznika.

 2. drbloger

  Pestki dyni mają działanie anty pasożytnicze. Nie tylko zwierzęta powinno się odrobaczać. Wiele chorób u ludzi spowodowanych jest przez różnego rodzaju pasożyty. Niestety o tym się oficjalnie nie mówi.

 3. Floramis

  Pierwszy raz słyszę o wspomaganiu w zwalczaniu stanów zapalnych skóry, chyba powinnam również sięgnąć po pestki dyni. W jaki sposób wyliczyć dzienną dawkę spożycia dla siebie?

 4. kowal

  uwielbiam je ;d najczęściej wysypuję pestki na patelnie, smaże w trakcie posypuje solą i lekko pryskam wodą. Jak wyschną, podsmażą się i zaczną ‚strzelać’ są gotowe i pachnące o wiele bardziej
  kupuję te w łupinach

Leave A Comment

CommentLuv badge