fitness-food.pl zdrowa żywność

Artykuły

Oliwa z oliwek – paliwo dla Twojego mózgu i pamięci

Oliwa z oliwek dla mózgu, pamięci i zdrowia psychicznego

W obecnych czasach z dietetyką jest jak z modą – zmieniają się systemy żywieniowe, jedne odchodzą do lamusa, a kolejne mają swoje 5 minut sławy. W tym całym chaosie zawsze pozostaje kilka produktów, które są uniwersalne. Niezależnie od dietetycznej mody, oliwa z oliwek niemalże zawsze cieszy się popularnością. Zaczynając od diety śródziemnomorskiej, po paleo, high-carb, dietę samuraja aż kończąc na diecie Montignaca oliwa jest niezmiennie ważna i bardzo dobrze – zwłaszcza dla zdrowia naszego mózgu. Przyjrzyjmy się, jakie dlaczego nasz mózg potrzebuje oliwy z oliwek.

 

Oliwa z oliwek – bogactwo antyoksydantów

Oksydacja, czyli utlenianie jest procesem występującym podczas oddychania. W tym czasie wytwarzają się wolne rodniki mogące uszkadzać komórki – w tym komórki mózgu. Warto wiedzieć, że oksydacja w uproszczeniu to łączenie się pierwiastków z tlenem. Nasz mózg narażony jest na skutki tego procesu w dużym stopniu, gdyż do funkcjonowania zużywa aż 20% tlenu zgromadzonego w ciele. Na powstawanie wolnych rodników ma wpływ m.in. stres w naszym życiu, toksyny, promieniowanie, alkohol, palenie papierosów. Aby zapobiec uszkodzeniom, należy spożywać antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników. Oliwa z oliwek jest bogata w antyoksydanty – polifenole. Zawiera ich ponad 30 rodzajów, które mogą pomóc w zwalczaniu wolnych rodników. Co ważne, zawartość polifenoli zachowuje świeżość oliwy przechowywanej w butelce.

Oliwa z oliwek – źródło witamin E i K potrzebnych dla prawidłowej pracy mózgu

Nasz mózg potrzebuje wielu witamin i mikroelementów, które są potrzebne dla właściwej pracy mózgu. Mowa o witaminie E i K, które znajdziemy w oliwie. Witamina E zapobiega demencji starczej, a nawet redukuje ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Z kolei witamina K, którą znajdziemy głównie w zielonych warzywach, a także w niedocenianej ze względu na jej zawartość oliwie z oliwek wspomaga procesy myślowe i procesy zapamiętywania informacji.

 

Mniejsze ryzyko depresji

Biorąc pod uwagę zawartość witaminy K, niezbędnej w transporcie witaminy D, której niedobór często koreluje z występowaniem depresji oliwa okazuje się niezbędnym produktem w diecie osoby walczącej z depresją. Co ciekawe, przeprowadzono nawet badanie, które potwierdza skuteczność działania oliwy. W momencie, gdy zastąpiono inne oleje roślinne oliwą z oliwek ryzyko wystąpienia depresji spadło aż o 50%!

 

Więcej NGF i BDNF w mózgu

Oliwa z oliwek zwiększa poziom substancji takich jak NGF (czynnik wzrosty nerwowego), który chroni nerwy oraz BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego), który stymuluje formacje nowych komórek mózgowych. Z kolei niski status BDNF jest wykrywany u osób z depresją, co potwierdza jego ważność w zdrowiu psychicznym.

 

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA)
MUFA należą do NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych), bez których organizm nie przetrwa w zdrowiu. Oliwa z oliwek jest bogata w te kwasy. Udowodniono, że wysokie spożycie MUFA poprawia pamięć i funkcje poznawcze u osób starszych.

Podsumowując, oliwa z oliwek to taki produkt, który powinien znaleźć się w każdej diecie, nie tylko ze względu na korzyści płynące dla ochrony i sprawnej pracy mózgu. Jej zdrowotne właściwości zawdzięczamy głównie zawartym w niej antyoksydantom.

 

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12550060
 2. https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/high-dose-vitamin-e-may-slow-alzheimers-decline
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23850343
 4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/266258.php
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2504526/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15860348
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3405188/

 

Przejdź do sklepu z dobrej jakości oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia: https://www.fitness-food.pl/113-oliwa-z-oliwek

 

 

 Autorką tego artykułu jest Karolina Gołaś. Doradca żywieniowy, studentka dietetyki, szczególnie zainteresowana dietetyką sportową oraz kliniczną. Wyznaje holistyczne podejście do człowieka poprzez zdrowe odżywianie, sport, sen, odpoczynek i równowagę psychiczną w celi poprawy sprawności i kondycji, samopoczucia, leczenia chorób dietozależnych i dolegliwości.

Po godzinach miłośniczka treningu siłowego, biegania i wszelkiej aktywności ruchowej. Prowadzi bloga https://analitykadietetyczna.wordpress.com/, lubi mięso i dobrą kawę ;)

2 Comments Oliwa z oliwek – paliwo dla Twojego mózgu i pamięci

 1. Zrzućbrzuch

  Oliwe na przemian z olejem kokosowym stosujemy w naszej kuchni. W zupełności wystarczą i wszystko jest zdrowo smażone :)

 2. Pingback: Oliwa z oliwek dla lepszej pamięci – Analityka dietetyczna

Leave A Comment