fitness-food.pl zdrowa żywność

Artykuły

Czym zastąpić cukier w wypiekach? Syrop klonowy jako zamiennik cukru do ciast

Choć syrop klonowy nie jest jeszcze tak popularny w Polsce jak w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, to zdobywa sobie jednak coraz większą rzeszę zwolenników, szczególnie wśród osób, które chcą znacząco ograniczyć lub całkowicie wykluczyć cukier ze swojego jadłospisu. Jednym z najważniejszych zastosowań syropu klonowego w kuchni jest stosowanie go jako zamiennik cukru w wypiekach, dzięki czemu nasze ciasto będzie mniej kaloryczne, zdrowsze i smaczniejsze. Syrop klonowy powstaje na bazie wszystkich czterech gatunków klonów. Zbierany wczesną wiosną, gdy drzewo zdąży przez zimę zmagazynować odpowiednią ilość skrobi, nie powoduje szkód dla drzewa – z zamontowanego w pniu kranika, pobiera się jedynie taką ilość soku, aby drzewo mogło rosnąć dalej i być wykorzystywane jeszcze przez wiele lat. 40 litrów takiego soku wystarcza na przygotowanie 1 litra syropu klonowego. Co ważne, podczas produkcji nie są stosowane sztuczne barwniki, konserwanty i inne środki chemiczne i niekorzystnym działaniu na ludzki organizm. Dzięki niższej od cukru kaloryczności oraz cennym składnikom odżywczym, „płynne złoto” jak nazywany jest w Kanadzie syrop klonowy, jest coraz częściej wykorzystywane jako zdrowy zamiennik cukru do wypieków.

Dlaczego warto zrezygnować z białego cukru w wypiekach?

Powodów, dla których warto zrezygnować z białego cukru w wypiekach i zastąpić go syropem klonowym jest kilka. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na kaloryczność obu dodatków. Cukier dostarcza ok. 400 kcal/100 g, podczas gdy syrop klonowy aż o 1/3 mniej – 270 kcal/100 g. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny, powinien być jednak stosowany z umiarem w przypadku osób na diecie bezcukrowej lub odchudzającej. Drugim ważnym powodem, dla którego poleca się używać syropu klonowego jako zamiennika cukru w wypiekach, jest obecność składników mineralnych, witamin oraz przeciwutleniaczy. Syrop klonowy przejawia zatem pewne właściwości zdrowotne, podczas gdy biały cukier dostarcza nam pustych kalorii i jednoznacznie określany jest przez dietetyków jako szkodliwy składnik diety. Trzecim argumentem za syropem klonowym w opozycji do cukru białego, jest jego smak, który dużo bardziej wzbogaca smakowe walory naszych wypieków. Warto pamiętać aby cukier zastępować syropem klonowym w stosunku ¾ miarki syropu do 1 miarki cukru, przy czym należy wtedy zmniejszyć ilość pozostałych płynnych składników (mleko, woda) o ok. 100 ml i piec ciasto w niższej o kilka stopni temperaturze. Syrop klonowy stanowi również świetną alternatywę dla osób uczulonych na miód, który też często wykorzystywany jest do pieczenia lub dekorowania ciast.

Właściwości syropu klonowego

Syrop klonowy bogaty jest w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B, cynk, wapń, potas i mangan, antyoksydanty i związki fenolowe. 100 g syropu klonowego zapewnia nam aż 118% dziennego zalecanego zapotrzebowania na mangan, 53% na witaminę B2 oraz 11% na potas. Mikro- i makroelementy znajdujące się w składzie syropu klonowego pozwalają neutralizować wolne rodniki, wzmacniają układ odpornościowy oraz wspierają procesy wzrostu organizmu. Zawarty w syropie magnez wspiera pracę mózgu i układu nerwowego, z kolei pokaźna ilość przeciwutleniaczy przeciwdziała występowaniu nowotworów oraz cukrzycy typu II. Syrop klonowy zawiera również polifenole, które wykazują pozytywne działanie przeciwzapalne. Połączenie cynku i antyoksydantów może z kolei cofnąć zmiany miażdżycowe.

Kup teraz słodkie syropy w sklepie fitness-food.pl
https://www.fitness-food.pl/132-slodkie-syropy

Ile kalorii ma syrop klonowy?

Choć syrop klonowy nie należy do produktów niskokalorycznych, z całą pewnością jest dużo bardziej wskazany niż biały cukier. 100 g syropu klonowego dostarcza 270 kcal (biały cukier 400 kcal). Ze względu na dużą zawartość sacharozy, należy go jednak spożywać w umiarkowanych ilościach. Indeks glikemiczny syropu klonowego wynosi 65, w związku z czym nie zaleca się go osobom z cukrzycą. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na inne właściwości, trwają obecnie badania dotyczące potencjalnego, dobroczynnego wpływu syropu klonowego na walkę z cukrzycą.

Jak smakuje syrop klonowy?

Syrop klonowy podzielić można na jaśniejszy (symbol grade A) i ciemniejszy (grade B). Syrop jasny posiada bardziej przejrzysty kolor i jest delikatny w smaku, dzięki czemu tak często stosuje się go jako słodzik i dużo zdrowszy zamiennik cukru. Wykorzystanie jasnego syropu praktycznie nie wpływa na zmianę smaku słodzonej potrawy. Syrop ciemny cechuje się z kolei dużo bardziej intensywnym, nieco „przypalonym” smakiem, dzięki czemu uważany jest za smaczniejszy od syropu jasnego i częściej stosuje się go np. w przypadku mięsnych marynat.

Do czego poza wypiekami wykorzystać syrop klonowy?

Poza wypiekami, syrop klonowy można wykorzystać do kilku innych potraw. Zdecydowanie najczęściej stosowany jest jako słodka polewa do naleśników. Miłośnicy naleśników „na słodko”, aby wzbogacić ich smak coraz częściej polewają je tuż przed podaniem niewielką ilością syropu. Można również zastosować taką polewą do gofrów lub tostów. To jednak nie koniec zastosowań w kuchni – syrop klonowy może być również stosowany jako substancja słodząca do herbaty oraz dodatek do drinków lub owocowych koktajli. Ze względu na szybką rozpuszczalność, można nim słodzić zarówno zimne, jak i ciepłe napoje. Syrop klonowy stosuje się również jako dodatek do lodów i deserów oraz do porannej owsianki. Co ciekawe, słodki syrop może być również wykorzystany jako marynata do mięs, np. do kurczaka lub wieprzowiny (w tym na ogół wykorzystuje się ciemniejszy, bardziej wyrazisty w smaku syrop). Syrop klonowy wykorzystywany jest również w przemyśle spożywczym jako dodatek do musztardy i ketchupu.          

Leave A Comment