fitness-food.pl zdrowa żywność

Artykuły

Znaczenie witamin z grupy B u kobiet w ciąży

Spożywanie niskoprzetworzonej żywności bogatej w witaminy i mikroelementy powinno być podstawą zdrowego trybu życia. W momencie, gdy kobieta zachodzi w ciążę, jej sposób żywienia wpływa nie tylko na jej zdrowie, ale i zdrowie rozwijającego się w łonie dziecka. Witaminy z grupy B są nie tylko ważne w tym okresie dla kobiety, ale i mają decydujący wpływ na rozwój płodu. Zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad dziecka, lepsze samopoczucie przyszłej matki w trakcie ciąży to jedne z wielu korzyści, które niesie za sobą właściwe spożycie witamin z grupy B, a w niektórych przypadkach suplementacja jest wręcz koniecznością.

 

Witamina B1, tiamina

Tiamina odgrywa znaczącą rolę w rozwoju dziecka, zwłaszcza jego mózgu [1]. Jej niedobór może powodować zaburzenia w układzie nerwowym, niewydolność krążenia (co u kobiety może skutkować obrzękami kończyn), a także problemy trawienne związane z upośledzonym wydzielaniem soku żołądkowego. Produkty bogate w witaminę B1 to: mięso wieprzowe, groszek, makaron pełnoziarnisty, fasola, soczewica, owies, łosoś, orzechy pekan, orzechy brazylijskie, drożdże.

 

Witamina B2, ryboflawina

Ryboflawina odpowiada za dobry wzrok, promienną skórę, a także wykazuje działanie antyoksydacyjne, poprzez wspieranie wykorzystania tlenu przez organizm do różnych reakcji i przemian metabolicznych. Niedobór B2 utrudnia zasypianie (a u kobiety w ciąży sen jest bardzo ważny), może powodować łojotok skóry, światłowstręt, czy zapalenie tęczówki oka. Istotne jest zatem czerpać ją z żywności z takich produktów jak: marchew, płatki owsiane, pieczarki, migdały, brukselka, wieprzowina, kurczak, wołowina, produkty pełnoziarniste, szparagi, szpinak, brokuły, tempeh, groch, drożdże.

 

Witamina B3, niacyna, witamina PP

Witamina B3 ma znaczący wpływ na regulację poziomu cukru we krwi. Kobiety w ciąży są narażone na cukrzycę ciążową, zatem spożywanie niacyny jest niezbędnym elementem profilaktyki. Niedobór niacyny może także powodować migrenę u kobiety w ciąży. Warto wiedzieć, że nie zaleca się suplementować niacyny w ciąży, jedynie czerpać ją z naturalnych źródeł. Sporo niacyny znajdziemy w drożdżach, mięsie, rybach, warzywach strączkowych, otrębach pszennych.

 

Witamina B5, (w tym kwas pantotenowy)

Kwas pantotenowy bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów, przyspiesza gojenie się ran, wspiera działanie hormonów i neuroprzekaźników,  a także wpływa na stan skóry i włosów. Niedobór może prowadzić do omdleń, osłabienia fizyczno-psychicznego, zmęczenia, utraty apetytu, zajadów czy przyspieszenia bicia serca. Wszystkie te sytuacje są często spotykane u kobiety w ciąży, zatem warto dbać o podaż kwasu, który znajdziemy w takich produktach jak: bataty, kukurydza, kalafior, łosoś, mleko, pomarańcze, banan, awokado, kurczak, suszone pomidory, nasiona i orzechy.

 

Witamina B6, pirydoksyna

Pirydoksyna wchodzi w skład wielu enzymów uczestniczących w syntezie m.in. tryptofanu, hemoglobiny i serotoniny oraz w metabolizmie głównie białek. Ułatwia wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, a niedobór prowadzi m.in. do nudności, wymiotów. Witamina B6 pomaga w rozwoju mózgu i układu odpornościowego dziecka w czasie ciąży. Zwiększenie produktów bogatych w B6 może pomóc złagodzić poranne mdłości [2]. Pirydoksynę znajdziemy w drożdżach, kiełkach, otrębach, strączkach, wieprzowinie, mleku i jajach.

 

Witamina B7, biotyna

Biotyna słynie ze swoich właściwości generujących dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci. Oprócz wspierania rozwoju dziecka, pomaga ona w mechanizmie wytwarzania energii poprzez rozkładanie węglowodanów. Niemniej jednak nie zaleca się suplementowania biotyny, gdyż nadmiar może uszkodzić płód [3]. Źródła biotyny to: pieczarki, maliny, żółtko jaja, kurczak, otręby pszenne, ser, szpinak, płatki owsiane, ziemniaki, brokuły, kalafior, soja, mleko, orzechy, melasa, łosoś, wieprzowina.

 

Przejdź do sklepu: https://www.fitness-food.pl/126-witaminy-z-grupy-b

Witamina B9, kwas foliowy

Kwas foliowy to najważniejsza witamina nie tylko dla kobiety, która jest już w ciąży, ale już na etapie planowania zajścia w ciążę. Oficjalne zalecenia są takie, by suplementować kwas foliowy w dawce 400 µg (0,4mg)/ dobę [4]. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do wystąpienia u dziecka wady cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie) [5], wad serca, a u kobiety w ciąży do anemii. Dodatkowo warto spożywać produkty bogate w kwas foliowy takie jak: orzechy, kiełki, szpinak, awokado, szparagi, soczewica, wątroba wołowa, groch, fasola.

 

Witamina B12, kobalamina

Witamina B12 jest ważna dla układu nerwowego, ale uważa się również, że w połączeniu z kwasem foliowym w czasie ciąży zapobiega rozszczepowi kręgosłupa i innym wadom wrodzonym w obrębie kręgosłupa, a także centralnego układu nerwowego u dziecka. Niedobór prowadzi do anemii megaloblastycznej. Kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące, które są wegetariankami powinny codziennie suplementować B12 [6]. Witaminę B12 znajdziemy w takich produktach jak: szwajcarski ser, mleko, twaróg, jogurt, czerwone mięso, łosoś, krewetki, wzbogacone płatki, wątroba wołowa i dorsz.

 

Bibliografia:

  1. Black, Robert E. “Micronutrients in pregnancy.” British Journal of Nutrition 85, no. S2 (2001): S193-S197.Harvard
  2. Gabbe Steven G Jennifer R. Niebyl, Henry L Galan, Eric R. M. Jauniaux, Mark B Landon, Joe Leigh Simpson, Deborah A Driscoll.Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies E-Book.Elsevier Saunders,2012
  3. Side Effects of Biotin -1000mcg, 5000mcg and Too Much During Pregnancy. Healtreatcure.
  4. https://zywnosc.com.pl/wp-content/uploads/2017/12/normy-zywienia-dla-populacji-polski-2017-1.pdf
  5. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63113,suplementacja-kwasu-foliowego-u-kobiet-w-ciazy
  6. Hovdenak, Nils, and Kjell Haram. “Influence of mineral and vitamin supplements on pregnancy outcome.” European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology 164, no. 2 (2012): 127-132.

 

 

Autorką tego artykułu jest Karolina Gołaś. Doradca żywieniowy, studentka dietetyki, szczególnie zainteresowana dietetyką sportową oraz kliniczną. Wyznaje holistyczne podejście do człowieka poprzez zdrowe odżywianie, sport, sen, odpoczynek i równowagę psychiczną w celi poprawy sprawności i kondycji, samopoczucia, leczenia chorób dietozależnych i dolegliwości.

Po godzinach miłośniczka treningu siłowego, biegania i wszelkiej aktywności ruchowej. Prowadzi bloga Analityka Dietetyczna, lubi mięso i dobrą kawę ;)

 

Leave A Comment