fitness-food.pl zdrowa żywność

Browsing Category Pasty i nabiał

Pasty i nabiał

Przepisy na zdrowe i szybkie dipy z awokado

Znaczenie tłuszczów w diecie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniło się diametralnie. Z diet niskotłuszczowych przeszliśmy do epoki diety o wysokim jego udziale w żywieniu. Obecny trend wydaje się przemawiać za zbilansowaną dietą o umiarkowanej podaży tego makroskładnika w diecie. Bez względu na modę, niepodważalnym faktem jest to, że tłuszcz z pożywienia jest potrzebny dla zdrowia każdej osoby.

Istnieje wiele podziałów tłuszczów. Jednym z ważniejszych kryterium jest podział ze względu na wiązania chemiczne występujące w ich budowie: Continue reading

Pasty i nabiał

Jak zrobić prawdziwy hummus

Hummus to mieszanka gotowanej, zmiażdżonej ciecierzycy, cytryny, oliwy z oliwek, pasty sezamowej oraz soli i czosnku. Traktowany jest przede wszystkim jako „dip” lub dodatek do pieczywa. Jego pochodzenie nie jest do końca określone. Wiele osób uważa że jest to produkt stworzony w Egipcie, równie wielu sądzi, że pochodzi z Bliskiego Wschodu. Produkt ten jest szczególnie popularny wśród osób nie spożywających mięsa. Jest dobrym źródłem manganu, żelaza oraz witaminy C. Posiada znaczne ilości kwasu foliowego i witaminy B6 wpływające na działanie układu nerwowego i wzmacniające odporność organizmu. Ponadto zawarte w nim jednonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i ułatwiają redukcję tkanki tłuszczowej z najbardziej opornych miejsc.

Czas przygotowania: 15 minut
Składniki Continue reading

Pasty i nabiał

JAK ZROBIĆ PASTĘ Z AWOKADO

Awokado, zwane również owocem maślanym pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. W Europie znane jest od XVII wieku. Bogatym źródłem składników odżywczych, cennym źródłem zdrowych tłuszczów a także owocem, którego miąższ wykorzystywany jest w kosmetyce. Awokado jest bogatym źródłem witamin A, E, C, D, witamin z grupy B, PP i K oraz potasu, wapnia i żelaza. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a zwłaszcza kwasu linolowego, linolenowego i oleinowego, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i muszą być dostarczane z pożywieniem.

Faktem jest że, awokado to owoc o wysokiej kaloryczności (160 kcal/100g) ze względu na wysoką zawartością tłuszczu (15g/100g). Nie możemy jednak traktować jego kalorii zbyt demonicznie, wbrew pozorom owoc ten powinien być uwzględniany również wśród osób dbających o linię i liczących każdą kalorię. Avocado ma wiele zalet. Obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, będąc bogatym źródłem potasu pomaga regulować ciśnienie krwi i chroni przed udarem mózgu oraz chorobami serca, posiadając dużo luteiny pozytywnie wpływa na wzrok, działa również anty nowotworowo. Jak widać awokado niezwykle cenny i wartościowy owoc, dlatego warto czasem przymknąć oko na jego kaloryczność i przygotować z niego z pewnością bardzo zdrową potrawę, na przykład przedstawioną poniżej pastę, idealną do smarowania pieczywa, wafli ryżowych, bądź też do zjedzenia prosto z kamionki.

Continue reading

Pasty i nabiał

Przepis na smażony biały ser

Ponieważ osobiście spożywam duże ilości nabiału, głównie białego sera, moja lodówka jest zawsze odpowiednio zaopatrzona w tego rodzaju produkty. Spożywam biały ser w różnych kombinacjach, czasem jest to zwykła pasta twarogowa lub pasta jajeczna z tuńczykiem, a czasami piję koktajle z twarogu i odżywki białkowej. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zostało nam trochę sera z poprzednich dni. Sera już suchego i na pewno nie tak świeżego jak pierwszego dnia. Mamy dla Was ciekawe rozwiązanie tego problemu. Od dziś nie będziecie już więcej marnować wyschniętego twarogu. Oto przepyszny smażony ser według przepisu mojej babci :)

Jak przygotować smażony ser

Continue reading

Pasty i nabiał

PASTA TWAROGOWA Z OLEJEM LNIANYM

Pasta ta powstaje z chudego twarogu i zawierającego nienasycone kwasy tłuszczowe oleju lnianego zmiksowanych razem. Taka postać twarogu umożliwia bardzo szybkie wchłanianie kwasów tłuszczowych w układzie pokarmowym i transportowanie do komórek ciała, a następnie prawidłowe ich metabolizowanie.

Pasta ta powinna być spożywana przez osoby chcące uzupełnić w organizmie poziom NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) głównie z rodziny omega-3 oraz antyoksydanty. Kwasy te zapewniają poprawę funkcjonowania komórek, kondycji organizmu i dobre samopoczucie.

Continue reading